-31%
June hamam håndklæde, denim i 100% bomuld (90x180 cm)
Et let tyrkisk hamam håndklæde i 100% bomuld på 90 x 180 cm, der tørrer hurtigt og fylder næsten intet - lige så godt på stranden og i saunaen som på sofaen.
Reklamelink · Du handler hos Hamam.dk · fragt 59,00 kr.
Beskrivelse
Leder du efter ét håndklæde, der kan det hele? Så er June hamam håndklædet i denim et rigtig godt bud. Det er et tyrkisk hamam håndklæde i 100% bomuld på 90 x 180 cm, og det er lige så meget plaid og sarong, som det er håndklæde.
Hamam håndklæder er lette, fylder næsten ingenting i tasken og tørrer hurtigt. Det gør dem oplagte til rejser, sport og helt almindelig hverdagsbrug. Vi er selv vilde med idéen om et håndklæde, der ikke fylder halvdelen af strandtasken!
Ét håndklæde - mange roller
Her får du et håndklæde, du simpelthen kan bruge overalt:
- På badeværelset som et let og lækkert badehåndklæde
- På stranden som håndklæde eller som en let og stilfuld sarong
- I stuen som et tyndt plaid over sofaryggen
- I saunaen - er du til sauna og gus, er hamam håndklæder skabt til netop det
- I sportstasken og kufferten, fordi det er let og tørrer hurtigt
Giv det lidt tid i starten
Et nyt håndklæde i bomuld kan godt fnuldre lidt og have en knap så god sugeevne i begyndelsen. Det er helt normalt. Bomuld har nemlig en naturlig, vandafvisende hinde, som brydes med tiden - præcis som med viskestykker, der også suger bedre, jo mere de bliver brugt.
Et godt tip: Læg håndklædet i koldt vand i 24 timer. Det hjælper med at bryde hinden og åbne bomuldsfibrene. Og når det er helt tørt, så giv det en god rystetur udenfor, så du slipper af med de løse fibre. Tørretumbleren kan også klare det, men da det er 100% bomuld, skal du regne med, at håndklædet krymper.
Sådan vasker du dit hamam håndklæde
Vask håndklædet ved 30-40 grader, stræk det efter vask, og stryg det gerne. Vil du vaske ved 60 grader, kan du sagtens gøre det - du skal bare acceptere, at håndklædet bliver en smule mindre og lidt mere vamset.
Overvej lige skyllemidlet. Det gør godt nok fibrene blødere og dufter skønt, men det lægger også en hinde over bomulden, som giver en ringere sugeevne.
Kort sagt: Et let og alsidigt håndklæde til strand, sauna, sofa og bad. Se den aktuelle pris hos forhandleren, og se også vores øvrige hamam håndklæder.
Fakta: 90 x 180 cm. Ca. 400 g. 100% bomuld. Vaskes ved 30-40 grader.
Produktoplysninger
- Materiale
- Bomuld
- Vaskemaskine
- Ja
- Tåler
- Vaskemaskine
- Længde
- 180 cm
- Bredde
- 90 cm
Du vil også kunne lide
-31%
-50%
Jules hamam håndklæde, gul bomuld (50x100 cm)
-31%
Jenny hammam håndklæde i sildeben, choko (90x180 cm)
-50%
Double sided Diamond hamamhåndklæde, tyrkis bomuld (50x100 cm gæstehåndklæde)
-31%
Jules hamam håndklæde, grøn bomuld (100x180 cm)
-33%
Vinter Joanna hammam gæstehåndklæde, blå bomuld (50x100 cm)
-31%
Jenny Diamond hamam håndklæde, bordeaux rød bomuld (90x180 cm)
-31%