Hydrating micellar rensevand uden parfume, til normal til tør hud (295 ml)
CeraVe
Mildt micellar rensevand med ceramider og niacinamid, der fjerner makeup og urenheder og samtidig tilfører fugt. Uden parfume og lavet til daglig brug på normal til tør hud.
Reklamelink · Du handler hos Med24 · fragt 29,00 kr.
Kan også købes her:
Beskrivelse
Leder du efter en mild rens, der fjerner makeup og dagens urenheder uden at efterlade huden stram og tør? Så er CeraVe Hydrating Micellar Water et rigtig godt bud! Her får du et skånsomt micellar rensevand, der er lavet specielt til daglig brug på normal til tør hud, og som også egner sig til sensitiv hud.
Rensevandet er udviklet sammen med dermatologer og tilfører huden fugt, samtidig med at det renser. Det fjerner effektivt snavs, makeup-rester og urenheder uden at forstyrre hudens beskyttende barriere. Og så er det formuleret uden parfume, hvilket vi synes er et stort plus, når det er noget, du bruger hver eneste dag.
Ceramider og niacinamid
Micellarvandet indeholder 3 essentielle ceramider, som hjælper med at forbedre og beskytte hudens naturlige barriere. Du kan tænke på ceramider som en slags "mørtel" mellem hudcellerne, der er med til at holde på fugten.
Derudover er rensevandet rigt på niacinamid, som du nok bedre kender som vitamin B3. Niacinamid er kendt for at modvirke forstørrede porer og give huden en frisk glød.
Sådan bruger du micellar rensevandet
Du kan med fordel bruge det både morgen og aften:
- Hæld lidt rensevand på en rondel.
- Rens forsigtigt huden i ansigtet, på halsen og decolletéen.
- Undgå at gnide for hårdt - lad rensevandet gøre arbejdet.
- Følg eventuelt op med en fugtgivende dag- eller natcreme.
Det er oplagt at have stående ved håndvasken til aftenrensen, når makeuppen skal af efter en lang dag, men det er også en nem og hurtig morgenrutine, inden du smører dig ind i din dagcreme.
Kort fortalt
- Micellarvand med vitamin B3 og essentielle ceramider
- Fjerner makeup-rester og urenheder
- Tilfører fugt og beskytter hudens naturlige barriere
- Til normal til tør hud - eller sensitiv hud
- Uden parfume
Se også vores øvrige ansigtsrens og makeupfjernere.
Indhold: 295 ml
Ingredienser: Water, Glycerin, Hexylene Glycol, Poloxamer 184, Disodium Cocoamphodiacetate, Disodium EDTA, Niacinamide (Vitamin B3), Polyaminopropyl Biguanide, Sodium Lauroyl Lactylate, BHT, Ceramide NP, Phenoxyethanol, Ceramide AP, Phytosphingosine, Cholesterol, Xanthan Gum, Carbomer, Ethylhexylglycerin, Ceramide EOP
Produktoplysninger
- Indhold
- 295 ml
- Parfume
- Nej
- Antal
- 1 stk
Du vil også kunne lide
Multi action micellar water med hyaluronsyre (100 ml)
Rensegel til normal og fedtet hud (200 ml)
Konjac svamp med aktivt trækul til uren hud (1 stk)
-14%
Ansigtspakke til uren hud med ansigtsbørste (5 dele)
Cleansing Cream, ansigtsrens (150 ml)
Green Plum Refreshing Cleanser, rensegel med grøn blomme (100 ml)
B12 Face Wash, mild ansigtsrens med vitamin B12 (100 ml)
Nyt i ansigtsrens & makeupfjerner
-21%
Micellar Water med vitamin B12 til sensitiv og tør hud (3 stk)
Cleansing Milk, mild ansigtsrens og makeupfjerner til sensitiv hud (200 ml)
-16%
B12 Face Wash, daglig ansigtsrens (2 stk)