Organic Cotton Mask, økologisk serummaske i bomuld (15 ml)
Økologisk serummaske i bomuld med koncentreret hyaluronsyre, figenkaktus og prebiotika, der blødgør huden og giver den intens fugt og en frisk udstråling.
Reklamelink · Du handler hos Healthwell
Beskrivelse
Trænger din hud til en lille fugtbombe? Med Organic Cotton Mask fra Rosenserien får du en økologisk serummaske, der blødgør huden, giver den udstråling og en omgang intens fugt. Den er oplagt, når du har brug for et lille afbræk i hverdagen.
En serummaske med fokus på fugt
Organic Cotton Mask er en bomuldsmaske med 15 ml serum. Hovedrollen spilles af koncentreret hyaluronsyre, som du måske kender som HA. Hyaluronsyre er kendt for at binde fugt, og her er den med for at give huden optimal hydrering. Så hvis din hud føles stram og tør efter en lang vinterdag, en tur i kulden eller timer foran skærmen, er det netop sådan en maske, vi synes er skøn at have liggende.
Figenkaktus og prebiotika
Udover hyaluronsyren indeholder masken figenkaktus. Ifølge producenten forbedrer den hudens elasticitet og beskytter mod DNA-skader. Og så er der tilsat prebiotika, som ifølge producenten øger hudens fasthed og gør den mere modstandsdygtig.
Kort sagt får du en maske, der både giver fugt, blødhed og en frisk udstråling på én gang.
Hvornår er den oplagt?
- Søndag aften, når du vil forkæle dig selv lidt inden en ny uge
- Inden en fest eller en vigtig dag, hvor huden skal se frisk ud
- Efter en dag i kulde, vind eller tør luft
- Som en lille gave til en, der elsker hudpleje
Sådan bruger du den
Masker som denne lægges typisk på et rent ansigt. Læn dig tilbage og nyd et par rolige minutter. Når du fjerner masken, kan du blidt massere det overskydende serum ind i huden. Følg gerne anvisningen på pakken.
Se også vores øvrige ansigtsmasker, hvis du vil finde flere favoritter til din hudplejerutine.
Fakta
- Type: Økologisk serummaske i bomuld
- Indhold: 15 ml
- Nøgleingredienser: Koncentreret hyaluronsyre, figenkaktus, prebiotika
Produktoplysninger
- Indhold
- 15 ml
- Økologisk
- Ja
Du vil også kunne lide
Roll-on deodorant med aloe vera (50 ml)
Rosevand, alkoholfrit ansigtsvand (200 ml)
Lip balm med lavendel (7,5 ml)
Foot Cream Pepparmint fodcreme (100 ml)
Face Wash vaskegelé til ansigtet (100 ml)
Shampoo til hår og krop, Litsea (200 ml)
Cleansing Cream, ansigtsrens (150 ml)
Nyt i ansigtsmasker
Vegan sheet mask med aloe vera (1 stk)
-28%
B12 Bio Collagen ansigtsmaske, sheetmaske med kollagen og vitamin B12 (4 stk)
Charcoal Facial Mask, dybderensende ansigtsmaske med kul og lavendelolie (70 g)